1. نسخه 1.6
  2. نسخه 1.7
  3. نسخه 8

پرستاشاپ چیست؟

پرستاشاپ نام یک اسکریپت (یا نرم‌افزار) فروشگاه ساز اوپن سورس (به معنی متن باز) هست که با زبان اسکریپتی پی‌اچ‌پی نوشته شده‌است و ازمای‌اس‌کیوال پشتیبانی می‌کند توسط تیم توسعه دهنده آن PrestaShop که در حال حاضر بیشتر از ۱۰۰ نفر هستند به صورت رایگان در سطح جهانی منتشر شده‌است. اولین نسخه پایدار این فروشگاه ساز در ۲۰ فوریه سال ۲۰۰۸ میلادی (زمستان سال ۱۳۸۶ هجری شمسی) منتتشر شد. به دلیل ساختار برنامه‌نویسی عالی و پویایی و قدرت تیم پشتیبانی که به سرعت نواقص و اشکالات گزارش شده در این نرم‌افزار را رفع کرده و امکانات جدید به آن اضافه می‌کردند، این اسکریپت به سرعت رشد کرد و مورد استقبال عمومی قرار گرفت. در حال حاضر به جرات می‌توان گفت که پرستاشاپ در حوزه کاری خود، یکی از قویترین اسکریپتهای مطرح در سطح جهان است.

قابلیت‌های خاص و ویژه پرستاشاپ کمک زیادی به پیشرفت آن در طی این سالها نموده‌است. قابلیتهایی از جمله پشتیبانی از سایتهای چندزبانه و همچنین قابلیت چند واحد پول در فروشگاه که مخصوصاً در کشورهای اروپایی بسیار حائز اهمیت هستند. از بدو انتشار نخستین نسخه، تیم پرستاشاپ همواره در نسخه‌های جدید خود، امکانات جدیدی را عرضه نموده و خود را با آخرین استانداردهای برنامه‌نویسی و طراحی صفحات وب منطبق نموده‌است. مشتریان پرستاشاپ با ارتقا نسخه خود به آخرین نسخه، می‌توانند همیشه همراه با آخرین تکنولوژیهای طراحی وب، سئو و فروشگاه‌های اینترنتی گام بردارند.

استفاده از موتور قدرتمند اسمارتی و فریمورک برنامه‌نویسی منظم و بهینه پرستاشاپ، باعث شده‌است که این اسکریپت انعطاف بسیار بالایی داشته باشد و به جرات می‌توان گفت که هر قابلیت و امکاناتی را می‌توان برای این اسکریپت فراهم نمود. به لطف فراگیر شدن این اسکریپت، قالبها و ماژولهای زیادی برای نسخه‌های مختلف آن نوشته شد و تیم‌های مختلفی در کشورهای سراسر جهان از جملهایران به پشتیبانی و توسعه آن مشغول هستند.

پرستاشاپ در حاضر توسط ۲۷۰٬۰۰۰ فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان استفاده می‌شود و به ۶۰ زبان دنیا در دسترس است.

پرستاشاپ فارسی

در ایران نیز پرستاشاپ به زبان فارسی پشتیبانی می‌شود. شرکت PrestaShop SA فرانسه در ایران دارای برند ثبت شده بوده و نمایندگی رسمی آن در این کشور شرکت تجارت پایا الکترونیک پارس با برند آی پرستا واقع در شهر مشهد می‌باشد. تیم آی پرستا مسئول پشتیبانی کاربران پرستاشاپ در ایران، نظارت بر پروژه بومی سازی پرستاشاپ برای زبان‌های راستچین، نظارت و اعطای نمایندگی پرستاشاپ در ایران و ارائه دهنده انواع ماژول‌های پرستاشاپ، قالب پرستاشاپ و خدمات پرستاشاپ در سطح بین‌المللی می‌باشد.

در ایران بیش از ۶۰۰۰ فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه ساز رایگان پرستاشاپ راه اندازی گردیده‌است.